Basın

Basında Ben

“Etkileyici yoğunluk”
-WAZ-

“1981 doğumlu Enver Yalçın Özdiker, ilk Opera çalışmasında bir oda orkestrası için şaşırtıcı derecede olgun, dokunaklı ve renkli bir müzik ortaya çıkarmış”
-Die Deutsche Bühne-

"Tobias Deutschmann yönetimindeki Wuppertal Senfoni Orkestrası'nın müzisyenleri, Özdiker'in zorlu müziğini kendinden emin farklı bir tavırla çalıyor ve dramatik duyguları müziğe uygun bir şekilde hayata geçiriyorlar."
-Opernnetz.de-

“Besteci Özdiker, yardımcı rollere kadar mükemmel bir şekilde aktarılan şarkılama üslubunda bilinçli olarak basit, doğrusal bir tasarımla çalışıyor. Senfoni orkestrası üyeleri ve Tobias Deutschmann yönetimindeki Solistlerin yarı saydam perdelerin arkasında mükemmel bir şekilde icra ettiği sesler, ses dizileri, ritimler, gürültüler ve enstrüman kümeleriyle aksiyondaki dramanın altını çiziyor. Prömiyerde Wuppertal Kentiyle tarihi yerel bağlantısı olan çağdaş oda operası coşkulu alkışlarla karşılandı.”
-Westdeutsche zeitung-

“Besteci Enver Yalçın Özdiker oda orkestrası için net, çok konsantre bir eser yazmış. Müzik çok renkli asla parlak veya gürültülü değil, sessiz bir gerilim yaratıyor ve çok kısıtlı imkanlarla yoğun bir atmosfer sunuyor. Elektronik sentezli sesleri de kullanarak sürekli olarak arkaik ses kümelerine dönüşüyor. 1981 Ankara doğumlu, Essen'deki Folkwang Üniversitesi'nin bestecilik bölümünden mezun ve ilk operası "Aufstand"ı sunan besteci, eğitimli bir şarkıcı ve ses için nasıl beste yapılacağını biliyor."
-Deutschlandfunk Kultur-

“Dortmund opera projesinin buradaki heyecan verici yanı, yüksek standartta bir şeyi sahneye bir araya getirmek. Performans fikri ancak ikinci adımda ortaya çıkıyor. Herkes Özdiker'in müziğine kapılıyor, çok iyi bir ön bilgiyle gelmenize gerek yok."
-Opernhausblog.de-